כתמי גיל

חוזרים בזמן

מה הם כתמי גיל?

גברים ונשים שעברו את העשור הרביעי לחייהם מתחילים להבחין בכתמים חומים המופיעים באזורים החשופים לשמש, המכונים גם "כתמי גיל" או "פיגמנטציה".

המונח הרפואי לתופעה זו הוא SOLAR LENTIGENES והיא מתבטאת בהופעת כתמים אובאליים שטוחים בצבעי אפור-חום, לרב בגדלים של מילימטר עד סנטימטר. הכתמים מופיעים בעיקר בגב היד ובאמות, אך גם על הפנים, בזרועות, בכתפיים, בשוקיים ובירכיים.

כיצד נוצרים הכתמים?

פגמנט המלנין, הנמצא בשכבה העליונה של העור (אפידרמיס) הוא האחראי על צבעו של העור. החשיפה לקרינת השמש מגבירה את ייצור המלנין כדי להגן על השכבות העמוקות יותר של העור מנזקי השמש. עם זאת, לאחר שנים של חשיפה מצטברת לקרינת השמש נוצר פיזור לא אחיד של המלנין, הגורם ליצירת הכתמים הכהים על העור השכיחים יותר בקרב בעלי עור בהיר (אולם הם מופיעים גם בכהי עור ברבות השנים). 

האם הכתמים מסוכנים?

ברב המקרים הכתמים מהווים מטרד אסתטי בלבד. עם זאת, חשוב לאבחן את הכתמים על ידי רופא עור לפני שמתחילים בטיפול אסתטי, כדי לשלול הימצאותן של שומות החשודות כממאירות. במקרים בהם הכתם גדל, משנה את צבעו, בעל מספר גוונים (במיוחד ורוד/ שחור), מגרד או מדמם שלא בשל פציעה – הטיפול בו יהיה שונה מטיפול אסתטי בכתמי גיל.

במקרים אלו חשוב להיבדק בהקדם על ידי רופא עור.

כיצד נטפל בכתמי הגיל?

הטיפול במרבית כתמי הגיל שפירים היננו לטיפול, בשל מיקומם בשכבה העליונה של העור. הטיפול האפקטיבי ביותר בכתמים אלו הינו טיפול בלייזר או בקרני אור. קרני הלייזר שוברים את הפיגמנט לרסיסים המפונים בהמשך מהעור באופן טבעי. מיד לאחר הטיפול תהיה התכהות של הכתמים, שיתקלפו כעבור מספר ימים. מתחת לגלד יתגלה העור החדש, שישוב לגוון המקורי בהדרגה במהלך מספר שבועות.

Picture6

תוצאות הטיפול

אין שיטת טיפול אחת להסרת כתמי הגיל והשיטה להסרת הכתם בה יבחר הצוות הרפואי שלנו תותאם למטופל לפי שיקולים שונים ובהם סוג הכתם וגוון העור. חשוב מאוד לאבחן במדויק את סוג הכתם, כדי להתאים נכון את סוג הטיפול הנדרש. טיפול לא נכון בכתם עלול לגרום להתכהותו במקום להיעלמתו. 

 

הטיפול באפילוג'יק הינו קצר (כרבע שעה), שלא כרוך בכאב או אי נוחות. מידלאחר הטיפול ניכר שיפור משמעותי במראה העור.