הזעת יתר

מה היא הזעה?

הזעה הנה תגובה טבעית של הגוף המגנה על האדם מפני עלייה חריגה בטמפרטורת הגוף. כאשר עולה טמפרטורת הגוף, משחררות בלוטות ההזעה נוזל, מלחים ופסולת אל העור. חום הגוף מביא לאידוי הנוזל ולצינון הגוף. בעוד שהזעה רגילה היא תהליך טבעי הנחוץ לגוף, קיימת תופעה של "הזעה בעודף" (היפרהידרוזיס) המטרידה באופן יומיומי למעלה מ-3% מהאוכלוסייה.

 

מהי הזעת יתר?

הזעת יתר, היא מצב לא נעים בו מופיעה הזעה מוגזמת, בכל שעות היום, ללא קשר לפעילות גופנית וללא צורך אמתי בהורדת טמפרטורת הגוף. כאשר מערכת ההזעה פועלת כך, היא גורמת לסובלים מהבעיה ירידה משמעותי באיכות החיים ולמבוכה רבה.

 

קיימים שני סוגים של הזעת יתר:
 

  • הזעת יתר ממוקדת ראשונית - הזעת יתר המופיעה בד"כ באיזור ממוקד או על פני איברים ספציפיים בגוף. האזורים הנפוצים הם; בתי שחי (כ-50% מהמקרים), כפות ידיים ורגליים (35% מהמקרים) או פנים (15% מהמקרים).

 

  • הזעת יתר כללית - הזעה לאורך כל הגוף, ללא סיבה מוצדקת ונגרמת לרב מעודף משקל, מחלות עור שונות או בעיות הורמונליות.


כ-80 אלף ישראלים סובלים מהזעת יתר – ומרביתם אינם מטופלים ואינם במעקב מסודר. הזעת היתר יכולה להיות משנית להשמנת יתר, להפרעות הורמונאליות, למחלות עור, למצבים נוירולוגיים ועוד.  

דרכי הטיפול בהזעת יתר:

אנו באפילוג'יק מאבחנים ראשית את סוג ההזעה, את מיקומה ובהתאם לכך את דרכי הטיפול המתאימים. האבחון נעשה על ידי ייעוץ רפואי ורק לאחר שלילת גורמים הפיכים, כמו תרופות ומחלות, ניתן לקבוע את הטיפול המתאים ביותר עבור אותו מטופל.


ישנן דרכי טיפול רבות בתופעה החל מתכשירים, טיפול תרופתי ועד ניתוח אך הטיפול המשמעותי והבולט שבהם כיום הוא הטיפול בעזרת בוטוקס.

 

טיפול באמצעות הזרקת בוטוקס: 

חומר הבוטולינום טוקסין המוזרק הינו חומר בטוח ואפקטיבי לטיפול בהזעת יתר מקומית, בבתי השחי או בכפות הידיים. חומר הבוטוקס המוזרק גורם לחסימה של הסיגנל העצבי, המועבר לבלוטות הזיעה ובכך למעשה מונע את הפרשת את נוזלי הזיעה.

בתמונות מטה ניתן לראות בדיקה באמצעות קורנפלור ופולידין היוצרים אינדיקציה לקיום נוזלים ע"י השחרה של החומרים.

אחרי טיפול בהזעת יתר
לפני טיפול בהזעת יתר

איך מתבצע התהליך?
הפרוצדורה עצמה מבוצעת בהרדמה מקומית, כאשר סוג ההרדמה משתנה לפי אזור הטיפול.

 

  • בתי השחי: ההרדמה נעשית על־ידי מריחת קרם הרדמה (אמלה) כשעה לפני הטיפול.

  • כפות הידיים והרגליים: יש לעתים צורך להרדים את המקום. לאחר שהאזור הורדם, מבוצעת סידרה של דקירות שטחיות באמצעות מחט עדינה מאד במרווחים קבועים.

 

אפקטיביות הטיפול תורגש מספר ימים ממועד ההזרקה, אך את התוצאה הסופית ניתן יהיה להעריך רק לאחר שבועיים, והיא צפויה להישמר לאורך 6 עד 8 חודשים. לשימור התוצאות לטווח ארוך מומלץ לחזור על הטיפול 1-2 פעמים בשנה.

 

אנחנו כאן בשבילך, הצוות הרפואי שלנו עומד לרשותך בכל שאלה וישמח להתאים עבורך באופן אישי תכנית טיפולים, שתשאיר את סימני ההזעה מאחור ותחזיר את הבריאות והיופי לעורך.