מלזמה- לצבוע את היופי מחדש

מהי מלזמה (melasma)?

מלזמה או "מסכת הריון" מתאפיינת בכתמים חומים נרחבים המופיעים באזורים שונים על פני שטח הפנים. הכתמים שכיחים יותר בקרב נשים בגיל הפוריות, מחקרים מצאו כי כ-75% מהנשים עשויות לפתח מלזמה במהלך ההריון, כמו גם נשים המשתמשות בגלולות למניעת הריון (כ- 33%).

סוגי המלזמה נקבעים בהתאם לעומק בו הצטבר מירב הפיגמנט; בשכבה האפידרמלית, הדרמלית או משולבת. הכתמים יופיעו בצורה לא סדירה וצבעם חום בהיר עד  כהה. מיקומי המלזמה השכיחים ביותר הם במרכז הפנים: על הסנטר, השפה העליונה, לחיים, אף ומצח. במידה פחותה, מופיעה מלזמה על קו הלסת. שכיחותה רבה יותר בקרב נשים בעלות צבע עור כהה ונראית לרוב באיזורים החשופים לאור שמש.

 

כיצד נוצר הכתם?

כתמי מלזמה מופיעים לרב במהלך הריון או בתקופה בה נוטלים גלולות למניעת הריון. הסברה היא שאסטרוגן וקרני UV הם הגורמים העיקריים להופעת הכתמים. לרב, ברגע שמלזמה הופיעה, הסיכויים להישנותה בעתיד גדלים. עם זאת, אלו עשויים להיעלם בהדרגה כאשר השינויים ההורמונליים שוככים; סוף הריון או עם הפסקת נטילת תוספים הורמונליים, אך לעיתים המצב עשוי להמשך עד 5 שנים לאחר מכן.

 

איך מעלימים את הכתמים האלו?

מלזמה הינה מחלה כרונית ועל כן עקשנית מאוד לטיפול. לכל מטופל, בהתאם לגוון העור, סוג המלזמה והטיפולים שכבר בוצעו, אנו מתאימים שילוב טיפולים ייחודי הכולל שימוש בסוגי לייזר שונים, גלי רדיו ופילינג שטחי. שילוב הטיפולים יסייע בטשטוש הכתמים.

 

לאחרונה רכשנו את הטכנולוגיה החדישה ביותר בתחום (לייזר הפיקו) המאפשרת לנו להגיע לתוצאות נפלאות בתחום זה וכמעט בכל פגעי העור הקיימים כיום. במסגרת הטיפול יפרקו קרני הלייזר את ריכוז המלנין בעור באמצעות חימום עדין של האזור. פעולה זו מעודדת באופן ישיר גם את הגברת ייצור הקולגן בעור ובכך משפרת משמעותית את מרקמו וגמישותו.


למעשה, הסרת כתמים בלייזר היא השיטה היעילה ביותר בהעלמת כתמים באחוזים גבוהים מאוד שתוצאותיה מאריכות ימים. 

Picture16

שלבי הטיפול

באיפלוג'יק מבוצעים כל הטיפולים במחלקה הרפואית ע"י צוות רופאים מומחים בתחום העור המיומנים בטיפול באמצעות מכשירי הלייזר. טיפול העלמת כתמים בלייזר מתאים לגברים ונשים כאחד, צעירים ומבוגרים.

 

ראשית, נקיים פגישת ייעוץ במהלכה יאבחן הרופא את סוג העור ויקבע מהו הפתרון היעיל ביותר להעלמת הכתמים בהתאם לסוג המלזמה, הגוון, סוג עור והיסטוריית טיפולים קודמים.. קיימת חשיבות רבה למצג העור טרם הטיפול; נדרש  עור שאינו שזוף, המוגן מפני חשיפה לשמש.

 

לאחר מכן, נכין תכנית טיפול להעלמת כתמים, המתאימה אישית לעור המטופל/ת ולגורמים נוספים הקשורים במטופל/ת. לרב מדובר בסדרת טיפולים הכוללת מספר מפגשים המתקיימים אחת לחודש, במחלקה הרפואית באפילוג'יק.

 

במסגרת כל טיפול יפרקו קרני הלייזר את ריכוז המלנין בעור באמצעות חימום עדין של האזור. מלנין שנוצר בהשפעה הורמונלית לרב מוגבל לאפידרמיס, אך הוא עשוי להימצא גם בדרמיס, מה שהופך את הטיפול לקשה במיוחד (טיפול במרכיב הדרמלי הוא למעשה בלתי אפשרי באמצעות תכשירים למריחה מקומית). על כן אנו משתמשים בטכנולוגיית לייזר מתקדמת הידועה כשיטה היעילה ביותר בהעלמת כתמים באחוזים גבוהים מאוד שתוצאותיה מאריכות ימים.


תוצאות הטיפול

הטיפול במלזמה אינו פשוט ודורש לעיתים סדרה אינטנסיבית של טיפולים. אורכו של הטיפול הינו כמחצית השעה. מדובר בטיפול שאינו פולשני המאפשר חזרה מיידית לשגרה. לאחר הגעה לטשטוש המירבי (המשתנה בין מטופלים), אנו ממליצים לתחזק את תוצאות הטיפול לפחות אחת לחצי שנה, בהתאם להמלצת הרופא המטפל ולאחר אבחונו את סוג העור.


הטיפול מאוד מוצלח בהעלמת כתמים והבהרתם לצד אפקט הגמשת העור ושיפור איכות העור וחיוניותו.

 

לאורך כל תקופת הטיפול ולאחריה יש להקפיד על שגרה יומיומית של טיפוח והגנה על העור, הכוללת הימנעות מחשיפה לא מבוקרת לשמש ושימוש יומיומי במסנני קרינה איכותיים.