נמשים

מבהירים את הכתמים

מה הם נמשים?

שמם המקצועי של הנמשים הוא בהרת השמש; אלו כתמים קטנטנים ועגולים בצבע חום-צהוב המופיעים על גבי העור, בעיקר באזור הפנים והצוואר, כפות ידיים וכתפיים, אך יכולים להופיע גם בכל חלקי הגוף. הופעת הנמשים שכיחה יותר בקרב בהירי עור ותכולי עיניים, בעלי שעיר בהיר או ג'ינג'י. בעלי הנמשים, מפתחים נטייה להגברת כמות הנמשים או צבעם, לאחר חשיפה לקרני השמש.

כיצד נוצרים הנמשים?

אף אחד לא נולד עם נמשים, אך מחקרים הראו כי קיימת נטייה גנטית-תורשתית להיווצרותם של נמשים. אצל כל אחד מאיתנו, קיים פיגמנט צבען הקרוי מלנין, האחראי ליצירת צבע עורנו. הופעת הנמשים מתרחשת כאשר יש ריכוז יתר של המלנין באזורים שונים בגוף, המתכהים לאחר החשיפה לשמש. כבר בגיל 2-4 יכולה להתחיל התפתחות של נמשים בעקבות חשיפה לא מבוקרת לשמש.

האם הכתמים מסוכנים?

הנמשים לא מוגדרים כמחלה, הם אינם גורמים למחלות, הפרעות או בעיות בריאותיות. עם זאת, בגיל מבוגר, עלולים הנמשים להפוך לכתמי עור עלך שטחי גוף נרחבים יותר הידועים בתור כתמי גיל. רק במקרים בהם קיימת חשיפה ממושכת וקבועה לשמש, אזי הנמשים עלולים להפוך לגידולים סרטניים ממאירים.

ברב המקרים מדובר במטרד אסתטי בלבד, הגורם לחוסר שביעות הרצון של האדם עצמו מהופעתו החיצונית בשל הנמשים.

כיצד נטפל בנמשים?

ראשית אנו ממליצים לבעלי נטייה להתמנשות להימנע מחשיפה ממושכת ולא מבוקרת לקרני השמש. במדינה כמו שלנו, מרובת השמש מומלץ לכולם להצטייד בתכשירי הגנה בעלי מסנני הגנה גבוהים, כובע ואף חולצת שרולים ארוכים.

אין שיטת טיפול אחת להסרת הנמשים אך היעילה מבינהן היא הלייזר. לאחר אבחון סוגי הכתמים ע"י הצוות הרפואי שלנו יותאם למטופל סוג הטיפול לפי שיקולים שונים ובהם סוג הכתם וגוון העור. חשוב מאוד לאבחן במדויק את סוג הכתם, כדי להתאים נכון את סוג הטיפול הנדרש. טיפול לא נכון בכתם עלול לגרום להתכהותו במקום להיעלמתו. 

Picture7

תוצאות הטיפול

טיפול העלמת הנמשים הנעשה במרכז אפילוג'יק הינו קצר (כרבע שעה), ואינו כרוך בכאב או אי נוחות. מיד לאחר הטיפול ניכר שיפור משמעותי במראה העור. כתמי הנמשים יתכהו מיד לאחר הטיפול וכעבור מספר ימים יתקלפו ויופיע תחתם עור חדש בגוון אחיד וחלק. חשוב לציין כי שמירה על תוצאות הטיפול לטווח ארוך תלויות ברמת השמירה על העור מפני חשיפה חוזרת לקרני השמש ולעיתים נדרש טיפול לשימור התוצאה.