כתמי שמש

האסתטיקה בשירות הרפואה

כתמי שמש

מהם כתמי שמש (Solar lentigo)?

כתמי שמש הינם כתמים עוריים שטוחים ובעלי גבולות סדירים, בגוון חום בהיר עד חום כהה. הם מופיעים שנים לאחר החשיפה לשמש בעיקר באזורים החשופים (פנים וידיים) ונגרמים עקב הצטברות מלנוציטים (תאים מייצרי מלנין). בין נזקי השמש ניתן למצוא הרחבה של כלי דם, חוסר אחידות בגוון העור וכמובן גידולים ממאירים. כתמי השמש מופיעים לרוב יחד עם סימנים נוספים להזדקנות העור כגון ירידה באלסטיות. הטיפול האפקטיבי ביותר בכתמים אלו הינו טיפול בלייזר או בקרני אור. מטרת  הטיפול היא לשבור את הפיגמנט לרסיסים שיפונו מהעור באופן טבעי.

 

כיצד זה קורה?

לכולנו יש פיגמנטים בעור. כשמתרחש גירוי, כמו חשיפה לשמש, חומצת האמינו־טירוזין הנמצאת בתא הופכת למלנין ש"צובע" את העור. מעבר לכך, הסיבות לפיגמנטציה זו יכולות להיות גנטיות, בעקבות תגובה לחשיפה לקרני UV של השמש, כתגובה לגירוי הורמונלי (הריון), בעקבות טיפול אינטנסיבי או לאחר אירוע טראומטי שעבר העור. עם זאת, למרות שחומר המלנין נמצא בתאים של כולנו (למעט לבקנים), לא כולנו נמצאים בקבוצת סיכון להופעת פגעי העור הללו, למעשה, דווקא כהי העור, ובעיקר אנשי המזרח הרחוק, עשויים לפתח כתמי פיגמנטציה בקלות רבה יותר.

 

האם זה מסוכן?
פיגמנטציה כשלעצמה אינה מסוכנת אלא מווה בבעיה אסתטית בלבד. לרב, יופיעו כתמי השמש החל מהעשור השלישי לחיים ולכן אנו ממליצים על הימנעות רבה ככל האפשר מחשיפה לשמש ועל מריחת מקדם הגנה באזורים החשופים לשמש למניעת כתמים חדשים.

 

כתמי שמש
כתמי שמש
כתמי שמש

איך מעלימים את הכתמים האלו?

באיפלוג'יק מבוצעים כל הטיפולים במחלקה הרפואית ע"י צוות רופאים מומחים בתחום העור המיומנים בטיפול באמצעות מכשירי הלייזר. טיפול העלמת כתמים בלייזר מתאים לגברים ונשים כאחד, צעירים ומבוגרים.

טכנולוגיית הלייזר המתקדמת שרכשנו לאחרונה מאפשרת לנו לטפל כמעט בכל פגעי העור הקיימים כיום. למעשה, הסרת כתמי עור בלייזר היא השיטה היעילה ביותר בהעלמת כתמים באחוזים גבוהים מאוד שתוצאותיה מאריכות ימים.

 

במסגרת הטיפול יפרקו קרני הלייזר את ריכוז המלנין בעור באמצעות חימום עדין של האזור. פעולה זו מעודדת באופן ישיר גם את הגברת ייצור הקולגן בעור ובכך משפרת משמעותית את מרקמו וגמישותו.
 

שלבי הטיפול

ראשית נקיים פגישת ייעוץ במהלכה יאבחן הרופא את סוג העור ויקבע מהו הפתרון היעיל ביותר להעלמת הכתמים. קיימת חשיבות רבה למצג העור טרם הטיפול; נדרש עור שאינו שזוף, המוגן מפני חשיפה לשמש.

לאחר מכן תבנה תכנית טיפול להעלמת כתמי שמש, המתאימה אישית לעור המטופל/ת ולגורמים נוספים הקשורים במטופל/ת. לרב מדובר בסדרת טיפולים קצרה המתקיימת אחת לחודש, במחלקה הרפואית באפילוג'יק.

תוצאות הטיפול

אורכו של הטיפול הינו כמחצית השעה. מדובר בטיפול שאינו פולשני המאפשר חזרה מיידית לשגרה. אנו ממליצים לתחזק את תוצאות הטיפול, בהתאם להמלצת הרופא המטפל ולאחר אבחונו את סוג העור.


הטיפול מאוד מוצלח בהעלמת כתמי שמש והבהרתם ואף יוצר אפקט של הגמשת העור ושיפור איכותו וחיוניותו.

אנו ממליצים לכל לקוחותינו לאמץ שגרה קפדנית של טיפוח והגנה על העור, הכוללת הימנעות מחשיפה לא מבוקרת לשמש ושימוש יומיומי במסנני קרינה איכותיים.